Domowe sposoby na ból gardła
Jesienią i zimą jesteśmy najbardziej narażeni na osłabienie organizmu, które może prowadzić do różnych chorób, w tym zapalenia gardła. Pieczenie, drapanie, kłucie – tak najczęściej objawia się ból gardła. To przykra dolegliwość, która utrudnia codzienne życie. Uniemożliwia swobodne mówienie czy jedzenie, a w ostrzejszych stadiach spokojny sen, który jest tak niezbędny do odzyskani dobrego zdrowia. W takiej sytuacji wizyta u lekarza jest niezbędna, jednak warto sięgnąć również po sprawdzono od lat domowe sposoby na ból gardła. Bazują one przede wszystkim na naturalnych, zdrowych składnikach, które nasz organizm lubi najbardziej.
Domowe sposoby na ból gardła – napoje
Podczas przeziębienia i zapalenia gardła należy przyjmować dużo płynów. Po pierwsze zapobiegną one odwadnianiu się organizmu z powodu gorączki i pocenia się, które często pojawiają się równolegle do bólu gardła. Po drugie, odpowiednio dobrane napoje nawilżą gardło i pomogą zniszczyć bakterie. Które płyny to najlepsze domowe sposoby na ból gardła?
- Herbata z dodatkiem soku malinowego.
- Napar z lipy – kwiat lipy działa przeciwbólowo. Jest także wskazany w chorobach układu oddechowego i zaleganiu w nim flegmy, co często towarzyszy bólowi gardła. Napar z kwiatu lipy należy również stosować do płukania gardła.
- Napar z korzenia imbiru z dodatkiem miodu – imbir ma działanie odkażające i pobudza wydzielanie śluzu, dzięki czemu naturalnie nawilża gardło.
Domowe sposoby na ból gardła – płukanki
Chyba najbardziej popularnym roztworem do płukania gardła jest sól rozpuszczona w wodzie. Na szczęście domowe sposoby na ból gardła nie ograniczają się jedynie do tej skutecznej, ale bardzo nieprzyjemnej w smaku substancji. Warto znać inne płukanki, które przyniosą ulgę w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
- Napar z szałwii – domowe sposoby na ból gardła czerpią z bogactwa ziół, które tak jak szałwia, mają właściwości przeciwzapalne i odkażające.
- Roztwór soku z buraków i octu – przygotowuje się go w proporcjach: jedna szklanka świeżego soku na łyżkę octu.
Domowe sposoby na ból gardła są skuteczne, ale trzeba je mądrze i właściwie stosować, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.Przygotowując napar do płukania gardła należy pamiętać o kilku zasadach. Płyn powinien być ciepły, ale niegorący. Trzeba czyścić nim gardło systematycznie, najlepiej kilka razy dziennie, aby działanie przyniosło pożądany skutek. Jednocześnie wystarczy trzy czy cztery razy delikatnie przepłukać nim gardło, aby nie podrażnić błony śluzowej.
Domowe sposoby na ból gardła – działania wspomagające leki
Napoje i roztwory lecznicze to jedno, jednak takie domowe sposoby na ból gardła wymagają dodatkowego wsparcia. Kompleksowe działanie gwarantuje najlepsze rezultaty w walce z chorobą, a dodatkową niektóre z nich można traktować, jako działania profilaktyczne. O czym należy pamiętać podczas domowej kuracji?
- Wietrz pokój, aby pozbywać się bakterii z powietrza w pomieszczeniu.
- Odstaw substancje drażniące błonę śluzową, np. papierosy.
- Nawilżaj powietrze w mieszkaniu. Można to zrobić za pomocą specjalnych nawilżaczy lub np. mokrego ręcznika położonego na ciepły kaloryfer.
Domowe sposoby są świetnym, pierwszym krokiem w walce z chorobą. Dzięki nim można zwalczać ból gardła już przy pierwszych objawach i nie dopuścić do jego rozwoju i wejście w ostrzejsze stadia.