Na czym polega diagnostyka zarażenia wirusem HPV?
Na dzień dzisiejszy medycyna zna około 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, powszechnie znanego jako wirus HPV. Około 40 z nich odpowiedzialnych jest za powstawanie infekcji urogenitalnych – część może być przyczyną raka szyjki macicy lub raka prącia. Dlatego tak istotne jest wczesne diagnozowanie zarażenia wirusem HPV.
Wirusy HPV – co należy o nich wiedzieć
Wirusy HPV powszechnie kojarzone są z rakiem szyjki macicy, należy jednak pamiętać, że rozwój nowotworu może być spowodowany jedynie przez niektóre typy wirusa. Wbrew powszechnemu przekonaniu do zakażania wirusem dochodzi bardzo często, może on rozprzestrzeniać się nie tylko drogą płciową, ale również przez kontakt z naskórkiem – w takich przypadkach objawem są powstające na ciele kurzajki lub brodawki na stopach. Szacuje się, że kontakt z wirusem w czasie życia ma od 70 do 80% społeczeństwa, jednak w większości przypadków układ odpornościowy jest w stanie sam poradzić sobie z zagrożeniem – takie przypadki nazywane są infekcjami incydentalnymi. Wirusy wywołujące infekcje dzielimy na te o niskim oraz wysokim potencjale onkogennym. Wirusy z pierwsze grupy najczęściej są przyczyną łagodnych zmian zewnętrznych, takich jak brodawki płciowe oraz kłykciny. Wirusy z drugiej grupy przy długotrwałym (przetrwałym) zakażeniu mogą prowadzić do rozwoju nowotworu, np. raka szyjki macicy. Najbardziej niebezpieczne pod tym względem są wirusy typu HPV16 oraz HPV18, które łącznie odpowiadają za aż 75% diagnozowanych w Polsce przypadków raka.
Diagnostyka zakażenia HPV
O zakażeniu wirusem HPV mogą świadczyć takie objawy jak świąd, upławy, zapalenia śluzówek czy widoczne gołym okiem kłykciny lub brodawki. Jednak taka ocena nie daje odpowiedzi na pytanie o typ wirusa oraz jego potencjał. W szczegółowej diagnostyce obecności wirusa HPV wykorzystuje się testy oparte na metodzie łańcuchowej reakcji polimerazy, umożliwiającej szybkie kopiowanie wybranej cząsteczki DNA. W ten sposób wykrywa się obecność wirusa, rozpoznaje jego typ oraz ocenia stopień onkogenności. Do diagnozowana obecności wirusów z grupy o wysokim potencjalne onkogennym – 16, 18, 31, 33 i 45 – wykorzystuje się test HPV mRNA, który jest najbardziej czuły ze wszystkich testów. Do przeprowadzeniu testu HPV konieczne jest pobranie wymazu z szyjki macicy – może to zrobić lekarz ginekolog podczas badania cytologicznego lub może to zrobić pacjentka osobiście, przy pomocy zestawu pobraniowego, który można zakupić w aptece. Testy na obecność wirusa HPV powinni także wykonać mężczyźni.
Specjalistyczne testy na obecność wirusa HPV oraz leczenie infekcji znajdziemy w ofercie NZOZ Euro-Klinika.